Header Image
 
Menu główne
Start
Kalendarz wydarzeń i rezerwacji
Wiadomości - lista
Dojazd do Zegrza
SMS-y, e-maile i inne
Pogoda dla naszej "Bazy Wypadowej" nad Zegrzem
Linki
Napisz do nas
Szukaj
FAQ
Księga Gości
Logowanie
Jeżeli masz problemy z zalogowaniem wpisz w adres www.wodniacypruszkow.eu (ważne jest aby końcówka była właśnie "eu". Lub zajżyj do FAQ

Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
 
Inne menu
Administrator
Nagłówki RSS
Start arrow FAQ arrow Szczegóły artykułu
Szczegóły artykułu Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: admin   
20.07.2007.

Szczegóły artykułu

Tworzenie nowego artykułu

Rozpocznij od podania tytułu, przypisania do sekcji i kategorii oraz - oczywiście - zredagowania artykułu:

 • Tytuł [Title]: Wprowadź tytuł artykułu. Tytuł nie powinien zawierać zbyt dużej ilości znaków. Będzie się ukazywać jako nagłówek artykułu na stronie bądź w tabeli z wykazem artykułów.
 • Krótki tytuł (nazwa) [Title Alias]: Wpisz krótki tytuł - nazwę artykułu. Nazwa zostanie wykorzystana do wyświetlenia w menu, w pasku "Tu jesteś", a także jako odsyłacz do pełnego tekstu artykułu w wykazach. Aby odsyłaczem do pełnego tekstu publikacji był tytuł artykułu, dokonaj odpowiedniego ustawienia w ustawieniach globalnych witryny: Witryna > Konfiguracja > Treść > Tytuły odsyłaczami [Site > Global Configuration>Content>Use Linked Titles]. Uwaga: Wg informacji w podręczniku Krótki tytuł nie jest używany przez jądro Joomla! do identyfikacji artykułu. Wykorzystywany jest natomiast przy tworzeniu przyjaznych dla wyszukiwarek i użytkowników adresów URL do witryny oraz tworzeniu zmieniających się znaczników Meta w nagłówkach skryptów HTML przesyłanych do przeglądarek. I dlatego wprowadzanie krótkich tytułów może być wielce użyteczne w pozycjonowaniu witryny przez roboty internetowe.
  W przyszłości ten tytuł być może będzie spełniał jeszcze inne funkcje (np. może być wykorzystany w pasku nawigacyjnym "Tu jesteś", pokazującym aktualną ścieżkę dostępu [pathway]).
 • Sekcja [Section]: Wybierz sekcję, do której chcesz przypisać nowy artykuł. Joomla! nie pozwoli zapisać artykułu, jeśli nie przypiszesz go do konkretnej sekcji.
 • Kategoria [Category]: Wybierz kategorię, do której chcesz przypisać nowy artykuł. Joomla! nie pozwoli zapisać artykułu, jeśli nie przypiszesz go do konkretnej kategorii.
 • Wprowadzenie (wymagane) [Intro Text (required)]: Wpisz zwięzłe wprowadzenie do artykułu. Wypełnienie pola Wstęp jest wymagane. Joomla! nie pozwoli zapisać artykułu, jeżeli nie wpiszesz przynajmniej jednego znaku we wstępie. Uwaga: Rozważ, jaką rolę będą w Twojej witrynie pełnić teksty wprowadzające. Może to być
  • zapowiedź artykułu i jego skrót
  • cały tekst, np. krótkiej migawki, informacji, nowinki.
  • początkowy, rozpoczynajacy cały artykuł, akapit, sygnalizujący jego zawartość, ale stanowiący integralną część całego tekstu.
  Pierwsza z możliwości jest niezwykle przydatna, jeśli w parametrach atykułu wybierzesz opcję Wprowadzenie => Ukryj. Wówczas na stronie z tekstem głównym wprowadzenie nie zostanie pokazane. Dzięki temu możesz na stronach zbudowanych w formie gazetowej (blogu, dziennika) umieszczać wprowadzenia informujące o opublikowaniu artykułu, zapraszające do zapoznania się z jego treścią, ale nie należące do tekstu artykułu.
  Druga możliwość ma wiele wspólnego z pierwszą - jak w pierwszej, informacja stanowi zamkniętą, skończoną całość. Z powodzeniem może być opublikowana zarówno w blogu, jak i w module Migawki.
  Trzecia z możliwości wymaga takiej redakcji artykułu, by wprowadzenie zawierało informacje tak atrakcyjnie ujęte, że odwiedzający witrynę zechcą zainteresować się całym tekstem. Tekst wprowadzenia nie będzie jednak w tym przypadku skończoną, zamkniętą całością.
  Wydaje się, że zwłaszcza w serwisach z dużą ilością publikacji warto przyjąć zasadę, że tekst wprowadzenia stanowi PEŁNĄ, zamkniętą informację - zapowiedź dłuższego artykułu lub całą krótką notatkę informacyjną.
  Oczywiście, każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady.
 • Tekst główny (opcjonalny) [Main Text (optional)]: Wpisz w tym polu główną część artykułu. Wypełnienie tego pola nie jest wymagane. Uwaga: Rozważ możliwości omówione powyżej.

O korzystaniu z edytora

Formatowanie artykułów umożliwiają edytory tekstu.

Możesz zastosować bezpłatny edytor udostępniany w ruchu Open Source (np. na http://developer.joomla.org) lub produkt komercyjny. W podstawowej dystrybucji Joomla! masz do dyspozycji dwa edytory:

 • zwykły edytor tekstowy - nie-WYSIWYG: W tym edytorze możesz wprowadzać zwykły tekst lub kod HTML.
 • TinyMCE: edytor udostępniający dwa tryby pracy - tryb WYSIWYG ( Co widzisz, zostanie wydrukowane na ekranie przeglądarki) oraz tryb HTML. (Więcej przeczytaj w Pomocy).
UwagaMożesz korzystać tylko z jednego opublikowanego edytora. O publikacji decydujesz w menadżerze Dodatki > Dodatki witryny alo w Konfiguracji witryny.

Inne dodatki

Dodatkowym wsparciem dla redaktorów artykułów są specjalne rozszerzenia , wykonujące określone konkretne działanie albo spełniające specjalne funkcje. To są również dodatki - po zainstalowaniu i opublikowaniu są one zawsze dostępne, nawet jeśli nie używasz żadnego edytora typu WYSIWYG. Szczegółowe ustawienia dodatków oraz ich publikowanie realizujesz, korzystając z menadżera dodatków: Dodatki > Dodatki witryny (zastosuj filtr: conents) [Mambots=>Site Mambots].

Standardowo podczas edycji artykułów możesz korzystać z następujących dodatków:

Przycisk: Wstaw obraz [Button MosImage] Wstaw grafikę [MOS Image]: przycisk wstawiający do artykułu znacznik obrazka i znacznik wstawiający obrazek.

Przycisk: Wstaw podział strony [Button MosPagebreak] Stronicowanie [mospaging Joomla!]: przycisk wstawiający do artykułu znacznik podziału podziału dłuższego artykułu na części oraz znacznik podziału, umożliwiajacy określenie podtytułów do spisu treści podzielonego artykułu. To rozwiązanie umożliwia prezentację długiego tekstu na kolejnych ekranach, przywoływanych albo za pomocą przycisków nawigacji pod tekstem części, albo odsyłaczy w tworzonym spisie treści artykułu. Kolejne części możesz tytułować.

Zamiast korzystać z przycisków, możesz wpisać w tekście artykułu znaczniki tych dodatków - {mosimage} lub {mospagebreak}.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
MigawkiPowiadamianie SMS-em

Czytaj całość
 
Free template "Frozen New Year" by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft! You have got this template gratis, so don't become a freak.